در تقسيمات کشوري تابع تصميمات قانوني هستيم/ انتقال آب، شهرکرد را با مشکلات بيشتر مواجه مي‌کند

اندازه متن
تاریخ انتشار: 1399/07/20
رئيس شوراي اسلامي شهرکرد گفت: در بحث تقسيمات کشوري تابع تصميمات قانوني هستيم و از قانون عدول نمي‌کنيم.

به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهرکرد، فرهاد رييسي شامگاه شنبه در دويست و نود و پنجمين جلسه علني شورا با اشاره به دغدغه‌هاي استان اظهارداشت: از اينکه فرخشهر به شهرستان تبديل شود بسيار خرسند هستيم اما هر تصميمي در تقسيمات کشوري گرفته شود مي‌پذيريم و کسي نبايد در اين امر دخالت داشته باشد.

وي افزود: انتقال آب از شهرکرد يکي‌ديگر از دغدغه‌هاي مردم مي‌باشد و با توجه به اينکه شهرکرد با مشکل کم‌آبي مواجه است انتقال آب مشکلات بسياري ايجاد خواهد کرد.

رئيس شوراي اسلامي شهرکرد با اشاره به مشکلات دشت شهرکرد بيان کرد: همانگونه که نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي به صورت جهادي به مشکلات استان ورود پيدا کرده است مي‌طلبد براي دشت شهرکرد هم تدابيري اتخاذ شود. 

وي گفت: شهرکرد تابلوي تمام نماي توسعه استان است و باتوجه به اينکه از تمام اقوام در شهرکرد سکونت دارند بايد اهتمام ويژه نسبت به رفع مشکلات شهرکرد داشته باشيم. 

رئيسي با اشاره به انجام کار خدمات شهري توسط شهرداري ادامه داد: در شرکت قبلي مشکلاتي وجود داشت که به دليل عدم نظارت به وجود آمده است بنابراين امروز بايد نظارت بر کار داشته باشيم و با افراد متخلف برخورد شود تا مشکلي به وجود نياييد.

رئيس شوراي اسلامي شهرکرد با اشاره به ساخت و سازهاي انجام شده در شهرکرد خاطرنشان کرد: ساخت و سازهاي زياد و احداث ساختمان‌هاي بلند مرتبه به علت جمعيت زياد است اما شهرکرد را نبايد هم‌تراز با شهرهاي ديگر دانست چراکه با مشکلات عديده‌اي مواجه است.

وي افزود: اعتقاد داريم مشي اصلي براي همه قانون است و نبايد از قانون عدول کرد اما در برخي مواقع حقوق مردم در گردونه‌هايي قرار مي‌گيرد که بايد ما از آن‌ها دفاع کنيم.

طيبه شريفي نايب رئيس شوراي اسلامي شهرکرد در ادامه جلسه با اشاره به مشکل بيکاري در استان بيان کرد: بسياري از مشکلات از جمله طلاق و اعتياد در استان به علت بيکاري است که مي‌طلبد در اين راستا همدل و همراه باشيم تا مشکلات بيکاري رفع شود.

وي با اشاره به اهميت ايجاد صنعت توريست در استان گفت: استان ما از لحاظ آب و هوا و خاک داراي موقعيت خوبي است که بايد موضوع صنعت توريست پيگيري شود.

نايب رئيس شوراي اسلامي شهرکرد با اشاره به مشکلات آبي استان خاطرنشان کرد:  ايجاد چاه‌هاي جذبي يکي از طرح‌هايي است که مي‌توان در راستاي رفع مشکلات آبي استان مورد استفاده قرار گيرد

برداشت بي‌رويه بزرگترين مشکل دشت شهرکرد

حميد فتح‌اللهي عضو هئيت رييسه شوراي اسلامي شهرکرد در ادامه جلسه با اشاره به مشکلات آبي دشت شهرکرد گفت: طي ۳ دهه گذشته ۲۲۰ ميليون مترمکعب بيلان منفي آب در شهرکرد را شاهد بوده‌ايم و جايگزيني براي ذخاير آبي و سفره زيرزميني اين دشت وجود نداشته است.

فتح‌اللهي ادامه داد: ايجاد آب‌بندها و برداشت بي‌رويه از دست موجب ايجاد مشکلات فراوان در دشت شهرکرد شده و اين دشت طي سال‌هاي اخير داراي بيلان منفي بوده و سالانه بين ۱۰ تا ۱۵ درصد از آبدهي چاه‌ها کاسته مي‌شود، بر اين اساس شهرکرد ساليانه با کاهش  ۲ ميليون مترمکعب آب شرب مواجه است.
 
رييس کميسيون عمران شوراي اسلامي گفت: براساس آمار هم سالانه بين ۳ تا ۵ هزار نفر هم به جمعيت شهر اضافه مي‌شود که حدد۵۰۰ هزار مترمکعب آب نياز دارند و با احتساب ۲ ميليون متر مکعب آب، سالانه با دوميليون و پانصد هزار مترمکعب بيلان منفي براي تامين آب شرب شهرکرد مواجه هستيم.
 
وي افزود: در حال حاضر مشکل آب شهرکرد با نصب فشارشکن رفع شده و اگر تدبيري براي اين مشکل انديشيده نشود در سال‌هاي آينده با مشکل مواجه خواهيم شد. 
 
فتح‌اللهي ادامه داد: پروژه آبخوان مصنوعي يک پروژه‌اي است که چند سالي است مطرح است اما پيگيري نشده و امسال يک ميليارد تومان اعتبار براي آن پيش‌بيني شده است اما کافي نيست و نيازمند پيگيري و تخصيص اعتبار بيشتر است. 
 
مصطفي حيدري رئيس کميسيون حقوقي و نظارت شوراي اسلامي شهرکرد تعامل و همدلي را راهکاري براي رفع مشکلات استان دانست و بيان کرد: با تعامل بيشتر بين مسئولان و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي مي‌توان به نتايج‌ مطلوب‌تري برسيم.
 
وي افزود: بيکاري و معيشت امروز مردم استان مشکلات متعددي مواجه کرده است که از مجلس انقلابي انتظار مي‌رود و تقاضا داريم براي رفع مشکلات معيشتي مردم به ويژه مردم استان تدبيري اتخاذ شود. 
 
 
 *آب شرب هفشجان داراي کدورت بالا است* 
 
حيدر عليپور رئيس کميسيون خدمات شهري شوراي اسلامي شهرکرد در ادامه جلسه ضمن تقدير از حضور فعال نماينده مردم شهرستان‌هاي شهرکرد، بن و سامان در مجلس شوراي اسلامي در جلسات تصميم‌گيري بيان کرد: برخي‌ها به دنبال ايجاد تفرقه در استان هستند در صورتيکه رفع مشکلات نيازمند تعامل و همدلي است و نماينده مردم بايد نسبت به اين موضوعات هوشيار باشد. 
 
وي با بيان اينکه آب هفشجان داراي کدورت بالايي است، گفت: نسبت به رفع مشکلات آب مردم هفشجان بايد تلاش و اعتبارات ويژه به پروژه بن - بروجن اختصاص داده شود تا تمام مشکلات آبي استان رفع گردد.
 
عليپور خاطرنشان کرد: انجام امورات بايد در مجراي قانوني و در کانال مربوطه خود و سيکل اداري آن انجام شود و تقسيمات کشوري در سطح ملي بايد پيگيري و هر چه سريع‌تر مطالبات مردم براساس قانون برآورد شود. 
 
عضو شوراي اسلامي شهرکرد ادامه داد: توقف پروژه کنارگذر شمالي و ايجاد اختلاف با مالکان شهر کيان در مورد کمربندي جنوب يکي ديگر از مشکلات شهرکرد است که بايد پيگيري و رفع شود.
 
عليپور با اشاره به وضعيت قرمز استان در موضوع کرونا گفت: فوت روزانه حداقل۷ نفر از همشهريان يک فاجعه است که بايد روندي صورت پذيرد که تعداد مبتلايان و فوتي‌هاي کرونا کاهش يابد. 
 
امامقلي بلالي رئيس کميسيون املاک شوراي اسلامي شهرکرد در ادامه جلسه بيان کرد: تقسيمات کشوري بايد براساس قانون انجام و حق مردم شهرکرد و فرخشهر به درستي اعمال و جلسه‌اي با اداره‌کل ثبت اسناد و املاک تشکيل شود. 
 
عليرضا توکلي رئيس کميسيون شهرسازي شوراي اسلامي شهرکرد در ادامه جلسه خاطرنشان کرد: مي‌طلبد نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي سند توسعه و سند آمايش سرزمين را براي رفع مشکلات مردم الگو و سرمشق قرار دهد. 
 
وي گفت: با توجه به اينکه شاهد تهاجم جمعيت به مرکز استان هستيم بايد يک تناسب بين رشد جمعيت شهرکرد و تخليه روستاها باشيم. 
 
 
 *مطالبات شهرداري از نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي* 
 

بهادر عبدالغني شهردار شهرکرد در ادامه جلسه با اشاره به اقدامات شهرداري بيان کرد: طرح زيرگذر و روگذر ميدان معلم يکي از اقدامات مهم اين شهرداري است که پيش‌بيني مي‌شود تا ۲ ماه آينده عمليات اجرايي آن شروع شود.
 
وي افزود: تبديل وضعيت نيروهاي شرکتي، ايجاد شهرک بازيافت و خريد نردبان بلند آتش‌نشاني از مطالبات جدي است که مي‌طلبد نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي در اين راستا مجموعه مديريت شهري را کمک و همراهي کند. 
 
شهردار شهرکرد خاطرنشان کرد: مي‌طلبد رايزني انجام تا بخشي از اعتبارات ملي راه و شهرسازي به حوزه عمران و بازآفريني تزريق تا بتوانيم خدمات بهتري را به مناطق کمتر برخوردار ارائه نماييم. 
 
عبدالغني ادامه داد: راه‌اندازي جاده سلامت، رفع مشکلات تپه نورالشهدا و انجام آسفالت معابر مناطق کمتر برخوردار از ديگر اقدامات مجموعه مديريت شهري بوده است.
 
انتهاي پيام/
 
کد خبر: 62752 نمایش: 31

خبرنگار :سما عسگری

کلیه حقوق این وبسایت متعلق به شهرداری شهرکرد میباشد.