بيلان منفي سالانه حدود دوميليون و 500 هزارمتر مکعب آب در شهرکرد؛ مشکلات آبي نبايد قوميتي شود

اندازه متن
تاریخ انتشار: 1399/07/07 10:46:36
عضو هيئت رييسه شوراي اسلامي شهرکرد گفت: سالانه با حدود دو ميليون و پانصد هزار مترمکعب بيلان منفي آب شرب در شهرکرد مواجه هستيم.

به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهرکرد، فرهاد رئيسي در دويست و نود و يکمين جلسه علني شوراي شهر ضمن تبريک هفتم مهرماه روز آتش‌نشان و ايمني اظهارداشت: مي‌طلبد که مسئولان نسبت به بروزرساني اطلاعات و تجهيزات سازمان آتش‌نشاني نگاه ويژه‌اي داشته باشند تا در مواقع ضروري اين سازمان بتواند جهت خدمات رساني به مردم از روش‌هايي نوين استفاده کند.

وي افزود: در راستاي فرهنگ‌سازي و آموزش مردم نيز سازمان فرهنگي، اجتماعي و ورزشي به کمک سازمان آتش‌نشاني و خدمات ايمني بيايد و اين سازمان به سمت و سوي حرکت کند که بتواند درآمدهاي پايدار براي خود تعريف کند تا بتواند خدمات بهتري به شهروندان ارائه دهد.

رئيس شوراي اسلامي شهرکرد با بيان اينکه طي چند سال گذشته در زمينه پسماند سليقه‌اي و جزيره‌اي عمل شده است، خاطرنشان کرد: طرح جامع پسماند در شهرکرد بايد تهيه و بودجه نويسي در سازمان مديريت پسماند در پايان سال مالي به مديريت خود سازمان صورت گيرد.

رئيسي با بيان اينکه مسئله آب دغدغه همه مردم استان است، گفت: انتقال آب به همه شهرها و روستاها حق طبيعي مردم است و متوليان تامين آب در استان معلوم هستند که بايد نسبت به اين موضوع يک نگاه عادلانه و همه سو نگر داشته و در تصميماتشان بر مبناي تخصصي تصميم‌گيري کنند همچنين دستگاه‌هاي تخصصي انتقال آب حواسشان باشد چراکه ما همين الان در شهرکرد با مشکل کمبود آب مواجه هستيم و هر تصميمي گرفته مي‌شود بايد مشکل شهرکرد هم لحاظ شود .

وي با بيان اينکه ميانگين آبدهي هر حلقه چاه از ۳۳ حلقه چاه آبي فعال در شهرکرد حدود ۱۳ ليتر بر ثانيه است و حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد آب شرب شهرکرد نيز از طريق آب کوهرنگ تامين مي‌شود، ادامه داد: مشکلات آبي نبايد به صورت قوميتي و با دخالت‌هاي بي‌جا مواجه شود چراکه موجب ايجاد تفرقه مي‌شود.

رئيس شوراي اسلامي شهرکرد گفت: انتقال آب به همه شهرها و روستاها ازطريق پروژه آب بن - بروجن انجام شود و همدل و همراه براي اجراي اين پروژه گام برداريم.

طيبه شريفي نايب رئيس شوراي اسلامي شهرکرد در ادامه جلسه بيان کرد: آتش‌نشاني يکي ازشغل‌هاي پرخطر است که مي‌طلبد مسئولان در راستاي رفع مشکلات اين افراد تدابير لازم را اتخاذ نمايند.

وي با بيان اينکه تحول در سازمان مديريت پسماند را به فال نيک مي‌گيريم گفت: اقدامات در اين سازمان بايد به صورت علمي و تخصصي پيگيري و تجهيزات لازم براي آن تهيه شود.

نايب رييس شوراي اسلامي شهرکرد با اشاره به کمبود آب در شهرکرد افزود: نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي بايد دغدغه رفع مشکلات آبي همه مردم در حوزه انتخابيه خود را مدنظر قرار دهد.

مصطفي حيدري عضو شوراي اسلامي شهرکرد نيز در ادامه جلسه خاطرنشان کرد: در حال حاضر سازمان آتش‌نشاني و خدمات ايمني شهرداري شهرکرد با کمبود نيروي شديد مواجه است که اگر حادثه‌اي در چند نقطه شهر رخ دهد با مشکل نيرو و تجهيزات مواجه خواهند شد.

حيدري با اشاره به مشکلات سازمان مديريت پسماند بيان کرد: تامين نيروي انساني براي اين سازمان يکي از مهم‌ترين اولويت‌هاي شهرداري قرار گيرد.

وي با بيان اينکه از شهرهاي همجوار افراد زيادي در شهرکرد ساکن هستند، تصريح کرد: در حال حاضر يک پروژه اختلاف اندازي در حال شکل‌گيري است اما نبايد اجازه دهيم اين پروژه عملياتي شود و با تصميمات درست مشکل کمبود آب رفع شود.

حيدري بيان کرد: ناحيه غرب شهرکرد و منظريه درحال حاضر با مشکل شديد آب مواجه هستند که بايد دست به دست هم دهيم تا اين مشکل رفع شود.

امامقلي بلالي عضو ديگر شوراي اسلامي شهرکرد گفت: کمبود نيرو يکي از عمده‌ترين مشکلات سازمان آتش‌نشاني است که توجه به رفع اين مشکل امري ضروري است.

بلالي با بيان اينکه امروز تنها مسئله آب مطرح نيست بلکه برخي‌ها به دنبال تفرقه‌افکني هستند، ادامه داد: مسئولان به همراه مردم بايد همگام شوند تا بتوانند مشکلات شهر را برطرف کنند.

حميد فتح‌اللهي عضو هيئت رييسه شوراي اسلامي شهرکرد نيز در ادامه جلسه با بيان اينکه متوسط ورودي آب کوهرنگ به شهرکرد بين ۱۵۰ تا ۲۰۰ ليتر در ثانيه مي‌باشد که برخي مواقع اگر در طول مسير برداشتي نشود تا ۳۰۰ ليتر هم مي‌رسد، گفت: مصرف سرانه آب در کشور بين ۲۵۰ تا ۳۰۰ ليتر در شبانه‌روز است که بر اين اساس شهرکرد حدود ۱۹ ميليون مترمکعب آب در سال نياز دارد که از اين مجموع تنها حدود ۶ ميليون مترمکعب آن از آب کوهرنگ تامين مي‌شود و مابقي وابسته به آبخوان دشت شهرکرد است که از طريق چاه تامين مي‌گردد.

فتح‌اللهي خاطرنشان کرد: متاسفانه دشت شهرکرد هم طي سال‌هاي اخير داراي بيلان منفي بوده و سالانه بين ۱۰ تا ۱۵ درصد از آبدهي چاه‌ها کاسته مي‌شود بر اين اساس شهرکرد ساليانه با کاهش ۲ ميليون مترمکعب آب شرب مواجه است.

رييس کميسيون عمران شوراي اسلامي گفت: براساس آمار سالانه بين ۳ تا ۵ هزار نفر هم به جمعيت شهر اضافه مي‌شود که حدد۵۰۰ هزار مترمکعب آب نياز دارند و با احتساب ۲ ميليون متر مکعب آب، سالانه با دوميليون و پانصد هزار مترمکعب بيلان منفي براي تامين آب شرب شهرکرد مواجه هستيم.
بهادر عبدالغني شهردار شهرکرد در ادامه جلسه با بيان اينکه تامين نيروي انساني و بودجه براي سازمان مديريت پسماند در دستور کار قرار دارد،
خاطرنشان کرد: پسماند در برنامه ۵ ساله يکي از اولويت‌هاي شهرداري است.

وي با اشاره به پايان قرارداد شرکت خدمات شهري در نيمه مهرماه سال جاري افزود: فراخوان جذب شرکت جديد انجام شده اما در صورت عدم استقبال، شهرداري آمادگي دارد تا با ماشين‌آلات خود خدمات لازم را ارائه دهد.

شهردار شهرکرد با بيان اينکه در مسئله آب دفاع همه جانبه و کارشناسي در اولويت قرار دارد، بيان کرد: همه مردم در راستاي دفاع از حق آبه شهر به دور از. هرگونه قوميت‌گرايي همدل و با وحدت دفاع مي‌کنيم.

کد خبر: 62720 نمایش: 30

عکاس :رضا زیرک پور
خبرنگار :سما عسگری

کلیه حقوق این وبسایت متعلق به شهرداری شهرکرد میباشد.