کد مطلب: 28
امکان فرونشست زمين در مناطق مسکوني در آينده با برداشت آبهاي زيرزميني
تاریخ انتشار : 1396/07/30 13:44:44
نمایش : 483
رئيس شوراي اسلامي شهر شهرکرد از افت 26 متري آب سفره هاي زير زميني در اين خطه خبر داد و گفت: با تداوم برداشت آبهاي زيرزميني، امکان فرونشست زمين در مناطق مسکوني شهرکرد و ديگر شهرهاي شهرستان در آينده نزديک دور از انتظار نيست.
 
عليرضا توکلي در نشست اصحابه رسانه با اعضاي شوراي شهر شهرکرد با موضوع ششمين همايش بام ايران در حسرت آب اظهار کرد: براي جلوگيري از فرونشست زمين و افت سطح آب هاي زيرزميني، بايد منابع آبي در دشت هاي شهرستان به خوبي مديريت شود.
وي با تاکيد بر اجراي طرح هاي آبخيزداري در دشت شهرکرد تصريح کرد: بايد براي برداشت آب تنها به سفره هاي زير زميني اکتفا نکرد.
رئيس شوراي شهرکرد از حفر بي رويه چاه هاي عميق در گذشته ابراز تاسف کرد و گفت: با توجه به اينکه چهارمحال و بختياري به عنوان يک استان پرآب کشور محسوب مي شود، اما بيش از 7 دشت اين استان در برداشت آب از سفره هاي زير زميني ممنوعه و يا بحراني شناخته شده است.

توکلي با تاکيد بر ايجاد چاه هاي جذبي براي احياي دشت شهرکرد توضيح داد: چاه هاي جذبي بايد در مناطقي که آبراهه ها وجود دارد و فشار زياد براي خارج کردن آب از عمق 50 متري زمين است، نباشد.

 
تأخير در اجراي مصوبات طرح خط القعر زاينده رود را يکي از دلايل تسلط استان‌هاي همجوار بر چهارمحال و بختياري است

حيدر عليپور در اين نشست با اشاره به اينکه مردم چهارمحال و بختياري به مرز‌هاي آبي که توسط مسؤولان کشوري از ساليان گذشته تعيين شده بود هميشه احترام گذاشته‌اند اظهار کرد: متأسفانه مسؤولان اصفهان به دلايل مختلف و با موج‌سواري‌هاي سياسي آب را از طروق مختلف و گاهاً غير قانوني از استان ما خارج کردند.

وي با بيان اينکه مسئله آب بحث سياسي نيست بلکه حيات جامعه را تهديد مي‌کند افزود: با توجه به نظرات کارشناسان مطرح و مصوبات قانوني دليل اجراي پروژه‌هاي غيرقانوني انتقال آب در استان ما بايد توسط دولت جواب داده بشود؛ مشکل و دليل کوتاهي دولت در اين مسئله چيست؟

عضو شوراي شهر شهرکرد تأخير در اجراي مصوبات طرح خط القعر زاينده رود را يکي از دلايل تسلط استان‌هاي همجوار بر چهارمحال و بختياري دانست و اضافه کرد: طرح انتقال آب بن به بروجن طرحي کاملاً قانوني است و ما به دنبال چرايي توقف اجراي اين پروژه هستيم.

عليپور ادامه داد: دادستان استان اصفهان با مطالعه مدارک قانوني طرح انتقال بن به بروجن دستور رفع توقف را داده ولي بعضي از حرکات سياسي به ادامه اين توقيف دامن زده است.

 
تا چه زماني بايد شاهد غارت آب استان باشيم

مصطفي حيدري در ادامه اين نشست با بيان اينکه آب جاري چهارمحال و بختياري توسط استان‌هاي همجوار به خارج از استان منتقل مي‌شود اظهار کرد: آب مصرفي در چهارمحال و بختياري از آب‌هاي زير‌زميني تأمين شده است و اين فشار بر سفره‌هاي زير زميني با کاهش ميزان بارندگي ميزان آب چاه‌ها را از يک متر به 40 متر رسانده است.

وي با اشاره به اينکه دشت‌هاي چهارمحال و بختياري با نشست و کمبود آب رو‌به رو هستند افزود: تا چه زماني بايد شاهد غارت آب استان باشيم و کمبود آب را به حساب مصرف بالاي آب توسط مردم بگذاريم و نه کمبود بارندگي ها!!!
عضو شوراي شهر شهرکرد اضافه کرد: بايد صداي مظلوميت مردم چهارمحال و بختياري به گوش مسؤولان برسد تا بتوان مشکلات اجتماعي را حل کرد.

 
معادلات گذشته که حاکي از تأمين 10 درصدي آب کشور از چهارمحال و بختياري بود امروز به‌هم خورده است
فرهاد رئيسي در جمع اصحاب رسانه با اشاره به اينکه زندگي و حيات مردم به آب گره خورده است اظهار کرد: ما بايد به‌وسيله تشکيل يک گفتمان با 4 بعد شامل مردم، نهاد‌هاي حاکميتي استاني، نهاد‌هاي حاکميتي ملي و نهاد‌هاي مردمي و با اتحاد همگاني صداي مردم چهارمحال و بختياري را به مسؤولان کشوري برسانيم.

 وي با بيان اينکه در حال حاضر 94 درصد از مساحت کشور دچار خشکسالي هستند افزود: استان‌هاي خوزستان، چهارمحال و بختياري و خراسان جنوبي در بدترين وضعيت خشکسالي قرار دارند.

عضو شوراي شهر شهرکرد اضافه کرد: يخچال زردکوه در ساليان گذشته با ارتفاع 18 متري برف يکي از يخچال‌هاي طبيعي بزرگ در کشور بود که در حال حاضر ارتفاع برف در اين يخچال به 3 متر نمي‌رسد.

رئيسي با اشاره به اينکه معادلات گذشته که حاکي از تأمين 10 درصدي آب کشور از چهارمحال و بختياري بود امروز به‌هم خورده است ادامه داد: بارندگي‌ها در استان ما از شکل برف به باران تغيير کرده و اين باعث خشکسالي بسياري از قنات‌ها و نقاط آبخيز در سراسر منطقه و شهر شهرکرد شده است.

 
"
خشکسالي" ۱۰ هزار بهره‌بردار را در چهارمحال و بختياري بيکار مي‌کند

در ادامه حميد فتح الهي گفت: اگر به مسائلي آبي در استان توجه نشود حدود ۱۰ هزار بهره‌بردار در استان بيکار مي‌شوند و آمار بيکاري بيشتر مي‌شود.

عضو شوراي اسلامي شهرکرد اظهار داشت: سد کارون 4 با حدود هزار ميليارد تومان اعتبار در استان احداث و بخش عمده‌اي از منابع طظبيعي ما را به زير آب برد و جاده ارتباطي براي ما ايجاد شد اما در حال حاضر برحق برداشت حتي يک قطره آب از سد را نداريم و نمي‌توانيم مجوز پرورش ماهي در قفس را اخذ کنيم.

وي با بيان اينکه 15 هزار واحد کشاورزي در حال بهره‌برداري است، افزود: کشاورزان ما مهارتي به جز کشاورزي ندارند و فعاليتشان وابسته به آب است همچنين 9 مجتمع دامداري در استان وجود دارد که اگر آب نباشد نمي‌توانند به فعاليت خود ادامه دهند.
عضو شوراي شهر شهرکرد با اشاره به معضل بيکاري در استان بيان کرد: اگر به مسائلي آبي در استان توجه نشود حدود 10 هزار بهره‌بردار در استان بيکار مي‌شوند و آمار بيکاري بيشتر مي‌شود.

فتح‌الهي با اشاره به تأمين آب شهرستان شهرکرد خاطرنشان کرد: حدود 50 درصد تأمين آب شهرکرد توسط آب‌هاي زيرزميني است که اگر مسئولان به اين مسائل توجه نکنند حتي آب‌هاي زيرزميني نيز به اتمام مي‌رسد.

وي گفت: اگر مسئولان به کمبود آب و رفع مشکلات کم آبي استان توجه نکنند چاره‌اي براي مردم استان به جز مهاجرت نمي‌ماند، اين يک پيام جدي است که بايد تدابري در اين خصوص انديشيده شود.

 
زهکشي آب ظلم به سرمنشأ رودخانه است

طيبه شريفي در پايان اين نشست با اشاره به اينکه مسئله کم‌آبي و خشکسالي تمامي کشور را در بر گرفته است اظهار کرد: چهارمحال و بختياري در سال‌هاي گذشته دخاير آبي فراواني داشت و مصرف آب مردم استان از طريق سفره‌هاي زيرزميني تأمين مي‌شد ولي در حال حاضر با کمبود آب در استان روبه رو هستيم.

وي با بيان اينکه بايد فرهنگ صرفه‌جويي در بين مردم منطقه نهادينه شود افزود: بخش کشاورزي بايد از سمت کشت محصولات پرآب به سمت محصولاتي با نياز آبي کمتر حرکت کند. 


 
 
 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن